Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Vecka 7: 18-24/10 De tio budorden (Stott) PDF Skriv ut E-post


När vi nu under den kommande veckan går närmare in på de tio budorden och deras tillämpningar behöver vi hålla tre sanningar beträffande dem i minnet.

För det första gavs de tio budorden av Israels förbunds-Gud som hans vilja för sitt folk. De presenterades för folket av honom med orden: ”Jag är Herren, din Gud, som förde dig ut ur Egypten” (2 Mos 20:2). Lydnad för buden var Israels bidrag till förbundet.

För det andra sammanfattade Jesus de tio budorden genom att foga samman de båda separata befallningarna att älska Gud med hela vår varelse och älska vår nästa som oss själva (5 Mos 6:5; 3 Mos 19:18; Matt 22:37-39). ”På dessa båda bud vilar hela lagen och profeterna”, sa Jesus (Matt 22:40).

För det tredje kan de tio budorden endast åtlydas till fullo genom den helige Ande som bor i den troende. Enligt Paulus sände Gud sin Son för att ”lagens krav skulle uppfyllas i oss som inte lever efter köttet utan efter Anden” (Rom 8:4, Fb). Utan att den helige Ande får verka i oss blir den helhjärtade lydnaden som Jesus kräver i Bergspredikan fullständigt omöjlig.


18/10 Söndag: Första budet 
19/10 Måndag: Andra och Tredje budet  
20/10 Tisdag: Fjärde budet
21/10 Onsdag: Femte budet
22/10 Torsdag: Sjätte budet
23/10 Fredag: Åttonde budet
24/10 Lördag: Sjunde, nionde och tionde budet

  (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!)

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk