Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Inloggning


Glömt ditt lösenord?
Inget konto än? Skapa ett

Vår systersajt

jesusfordig.nu
Vecka 11: 12-18/11 Psaltaren (Stott) PDF Skriv ut E-post

Den mest omfattande delen av Gamla testamentets visdom är självfallet Psaltaren. Den är också den mest varierade med sina olika litteraturgenrer för både gudstjänstliturgi och personlig andakt, klagan och ånger, lovprisning och bön, påminnelser och profetior.

Calvin hade rätt när han kallade Psaltaren ”en spegel”, för den speglar alla tänkbara mänskliga sinnesstämningar: glädje och sorg, entusiasm och depression, tillförsikt  och tvivel, seger och nederlag. Eller, som en annan skribent uttrycker det, att Psaltaren ”innehåller all den musik som ryms i människohjärtat”.

Även om psalmerna skrevs av olika författare härstammar många utan tvivel från David, som kallade sig själv ”Israels ljuvlige sångare” (2 Sam 23:1, Fb) och vars spel på lyran skänkte lindring åt Sauls plågade själ (1 Sam. 16:14-23).


12/11 Söndag: Psalm 1 – Rättfärdiga och orättfärdiga
13/11 Måndag: Psalm 19 – Gud uppenbarar sig
14/11 Tisdag: Psalm 32 – Guds förlåtelse och vägledning
15/11 Onsdag: Psalm 42 och 43 – Andlig depression
16/11 Torsdag: Psalm 104 – Guds verk i naturen 
17/11 Fredag: Psalm 130 – Ett rop ur djupen
18/11 Lördag: Psalm 150 – Den slutliga doxologin  (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!)

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 
< Föregående   Nästa >