Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Nionde söndagen efter Trefaldighet - Goda förvaltare PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2007-08-04

Nionde söndagen efter Trefaldighet

Dagens tema: Goda Förvaltare 

Inledning: Vad är en förvaltare?

Allt vad du äger och har är Guds! Dina pengar! Dina ägodelar! Din begåvning! Du har fått dem till låns för några korta år.  Och du får ta hand om dem och  förvalta dem och ha ansvar för dem. Fördjupa dig gärna i nyfikenhetsvandring 73 samt De Himmelrika är Kärleksöverraskare.

GT- text:  Ords 3:27-32 .

Tänk igenom att du är en förvaltare. Du har fått så mycket. Vad gör du med det du fått när alla dessa nästor som finns i texten kommer till dig?

 • Vers 27-28. Vad gör du med den som vill låna pengar av dig? Kom igen i morgon, eller?  
 • Vers 29 Vad gör du när du blir arg på din broder som plötsligt dyker upp.
 • Vers 30. Vad gör du med den som sårat dig
 • Vers 31  Vad gör du när din granne med skumma metoder blir allt rikare.
 • Vers 32 Hur vårdar du vänskapen med Gud?

 

 Epistel: Efesierbrevet 4:20-28.

 • Vers 20-21 Du har lärt känna Kristus! Hur då?  Berätta!Du har lärt känna Kristus. Men sen då? 
 • Vers 22      Konsekvensen blir att det är något du skall sluta med. Vad då?  Och något du ska lägga av, . Den gamla människan är ditt stora, stackars, lilla, duktiga, ömtåliga JAG.  Vad händer med dig och vad händer med människor omkring dig om ditt JAG slutar att regera?
 • Vers 23 Låt dig förnyas? Hur förnyas din ande, ditt förstånd?
 • Vers 24 Du måste tänka på hur du klär dig. Jämför Kol 3:12 ff
 • Vers 25 Vad gör du med lögnen?
 • Vers 25 Varför tala sanning?
 • Vers 26 Vad gör du med din vrede?
 • Vers 27 Hur kan man låta bli att ge djävulen något tillfälle?
 • Vers 28 Tjuv och tjuv det skall du heta om du tjuvar? Berätta om den annorlundaa livsstil som Paulus hittat?    

Evangelium: Lukas 12:42-48

 • Vers 42. En storgodsägare  letar efter förvaltare.. De får  uppdrag att ta hand om hans folk.. Ge dem mat och se  till att de får det bra. Sedan ge han sig i väg på resa.
 • Matt 25:14 - 30  berättar att  han är multimiljadär som utrustar sina tjänare med talenter. 
 •    En  talent var en guldklimp på 30 kg,  ca 3 miljoner kr (5 talenter= 15 milj, 2 talenter 3 milj)    Sucka inte om du bara får en talent. Mer än 3 miljoner klarar du inte!
 • Det är om Jesus och dig det handlar. Djupt ser han ned på nödens jord, frågar oss ”Vem skall     jag sända?  Vill du bli Herrens sändebud – svara med själ och mun din Gud: ”Se här är jag  sänd mig.” (Psalm 420:1).
 • Vers 43.  Här berättas om  dig. Du har hittat himmelens salighet redan nu. Tonen från himlen gnolar i ditt hjärta. Du  har slagit in på Guds GE-väg.  Gud älskar en glad givare, (2 Kor 9:7) Varför? Därför att han själv är en glad givare, som älskar att se hur hans barn liknar honom.
 • Vers 44.  Det är inte klokt vad rikt livet med Herren kan bli när man slår in på ge-vägen  Liv och liv i överflöd (Joh 10:10).
 • Vers 45.  Se upp! Här börjar du få dumma tankar: Tänk på dig själv och strunta i andra! Du inte bara struntar i dem. Du behandlar dem illa. Fysiskt. Psykiskt!  Går förbi dem, föraktar dem, trampar på deras självkänsla. Du vräker dig i TV-soffan. Men på andra sidan väggen sitter någon och gråter.
 • Vers 46-48.  Den österländske multimiljadären grips av vrede!  Och Gud grips av vrede! Guds vrede är kärlekens upprördhet över hur man använder Guds gåvor för att framhäva sig själv och trampa på andra. Och i allt detta hemska som det berättas om här, hör du hur Guds kärlek gråter. Han slår vakt om ditt människovärde. Han  räknar med dig, därför låter han dig avlägga räkenskap. Den som har anförtrotts mycket skall få svara för desto mer (vers 48).
 • Vers 45 Tjänaren tänkte så: Det dröjer innan min herre kommer  Nej, vår Herre Jesus Kristus dröjer inte. Han kommer snart. Redan nu på söndag kan du möta honom. Redan nu gå in under domen. ”Döm mitt hjärta här i tiden …” Psalm 365: 5   Du kan ropa till Gud om hjälp:.Omvänd oss till dig du vår frälsnings Gud och avvänd din vrede ifrån oss. O Gud, kom till min räddning Herre skynda till min frälsning.

Du kan i högmässan få syndernas förlåtelse,  liv och salighet Herren räddar dig från din inkrökta ego-stil och leder dig in på Guds ge-väg. En övermåttan härlig väg!                  

Bengt Pleijel

Senast uppdaterad ( 2007-08-04 )
 
< Föregående

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk