Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Vecka 13: 1-7/12 Profeten Jeremia (Stott) PDF Skriv ut E-post

De inledande meningarna i Jeremias första kapitel kastar ljus över den kristna (och judiska) synen på inspiration. Båda konstaterar att detta är ”Jeremias ord” (Jer 1:1) och att ”Herrens ord kom till honom” (Jer 1:2). Skriften är således varken enbart Guds ord eller människors ord, utan Guds ord genom människornas ord. Detta är Skriftens dubbla författarskap som vi gör väl i att hålla fast vid.

Från sin kallelse och framåt avtecknar sig Jeremia som den motvillige profeten. Vi får inblick i hans mycket mänskliga reaktioner inför varje situation han råkar ut för. Kungar och hovfolk, präster och vanligt folk är emot honom. Hans egen prästfamilj motarbetar honom. Han får sitta i stocken och kastas ner i en cistern. Guds ord bränner som eld i hans ben; han kan inte låta bli att tala. Men ingen vill lyssna på honom. Han är i grunden patriot men betraktas som en landsförrädare. Han får bevittna sitt eget folks nedgång och fall. Till och med Jahve tycks vid vissa tillfällen vara emot honom. Han är ensam och fylld av ångest. Han gråter bittra tårar (se Jer 4:19 och Jer 9:1).


1/12 Söndag: Jeremias kallelse
2/12 Måndag: Ett trolöst folk
3/12 Tisdag: Upproriska hjärtan
4/12 Onsdag: Guds planer 
5/12 Torsdag: Profeter – falska och sanna 
6/12 Fredag: Det nya förbundet 
7/12 Lördag: Herrens trofasta nåd  (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!)

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk