Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Vecka 19: 10-16/1 Kristi fyrfaldiga evangelium (Stott) PDF Skriv ut E-post
Guds gåva är det att vi har, inte bara ett evangelium utan fyra (för att inte nämna de så kallade apokryfiska evangelierna som författades på 100-talet för att sprida diverse kätterska uppfattningar). Jesus Kristus är alltför stor och underbar för att kunna skildras av en enda författare eller ur ett enda perspektiv. Evangeliernas Kristus är en person med fyra ansikten, en diamant med fyra fasetter. Vi får inte smälta samman de fyra till en genom att släta ut det unika i vart och ett, och inte heller splittra den enda i fyra för att överbetona det unika i varje.

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk