Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu
Vecka 20: 14-20/1 De förberedande åren (Stott) PDF Skriv ut E-post

Trots att evangelisterna endast hade begränsad tillgång till datum och tider, berättar de för oss allt vi behöver veta beträffande åren mellan Jesu födelse och hans dop. Dessa kallas ibland för ”de fördolda åren”, eftersom de föregick hans offentliga framträdande. Den här veckan ska vi därför fundera kring Jesu barndom, hans väg till mognad, hans arbete vid snickarbänken och Johannes döparens vittnesbörd om honom. Sedan, före hans dop, som markerade inledningen på hans offentliga tjänst, kommer vi att se närmare på två samtal han hade (med Nikodemos och den samariska kvinnan) och som Johannes skildrar i början av sitt evangelium.


14/1 Söndag: Jesu tidigaste barndom
15/1 Måndag: Pojken i templet
16/1 Tisdag: De fördolda åren
17/1 Onsdag: I snickarverkstaden
18/1 Torsdag: Johannes döparens vittnesbörd
19/1 Fredag: Mötet med Nikodemos
20/1 Lördag: Mötet med den samariska kvinnan


 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 
< Föregående   Nästa >