Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Inloggning


Glömt ditt lösenord?
Inget konto än? Skapa ett

Vår systersajt

jesusfordig.nu
Vecka 30: 19-25/3 Slutet (Stott) PDF Skriv ut E-post
(Publicerades 2015 - återpubliceras under april 2016)
 
Vi har ägnat flera veckor åt att följa Jesus i hans offentliga tjänst, från hans dop till hans arrestering, och studerat några axplock ur hans undervisning. Förra veckan fick vi se inledningen till hans svåra lidande. Efter att ha blivit förrådd av Judas och förnekad av Petrus utsattes han för förhör i såväl en judisk som en romersk rättegång. Den här veckan, innan vi lyssnar till Jesu sju ord på korset, behöver vi få en överblick av själva hans lidande och död. Vi börjar med Barabbas och fortsätter till Simon från Kyrene och går sedan vidare till Jesu korsfästelse, död och begravning.

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 
< Föregående   Nästa >