Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
1. Varför skapade Gud människan? Vad är målet? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-04-14

Greger Andersson:

Detta är en fråga som Bibeln inte ger något klart svar på. Man kan uppfatta ”vi” i 1 Mos 1 som en deliberativ pluralis och att Gud alltså närmast formulerar en fråga när han säger ”låt oss skapa människan till vår avbild”. Men det visar endast att texterna markerar att skapandet av människan är ett stort och avgörande steg. Detta markeras också av att människan skapas sist i 1 Mos 1 och först i 1 Mos 2. Det finns teologiska diskussioner om hur termen avbild ska uppfattas (1 Mos 1:28, 5:3; 9; Ps 8). Ofta har man tänkt sig att det relaterar till utseende eller speciella egenskaper. En annan möjlig tolkning – som jag själv tycker om – är att människan s a s representerar Gud. Det skulle i så fall förklara människans roll i skapelsen. Hon är då ett slags förvaltare.

Men jag antar att er fråga går längre än så och att ni undrar över vad som var Guds syfte med skapelsen ö h t och vad som är historiens mål, dvs. vad som är meningen med människans existens när hon s a s är framme. På detta har jag inget svar. Jag kan möjligen spekulera men detta hör för mig till det som ligger bortom min horisont.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk