Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
2. Har människan en fri vilja? I alla situationer? Ibland? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-04-13

Greger Andersson:

Jag tror att man som människa måste tro på ”agentskap”, dvs. att människan gör val och har moraliskt ansvar för dessa val, och agera utifrån det. Hur stor frihet vi har i detta agentskap är dock mer oklart och människor tycks ha olika grad av frihet och frihet på olika områden. Men detta är inte ett teologiskt utan allmänmänskligt resonemang. För teologin har frågan snarare varit hur tanken på agentskap och fri vilja går ihop med tron på Guds allmakt.

En orsak till att denna fråga varit så svårlöst är att texterna faktiskt tycks peka åt lite olika håll här. Men, och här slår mitt perspektiv igenom, om Gud har förutbestämt allt eller inte spelar ingen praktisk roll för hur vi lever våra liv. Vi måste helt enkelt leva som om vi har agentskap. Den stora utmaningen har nog ofta varit att inte tro att våra möjligheter att bestämma och styra är obegränsade utan mitt i vårt planerande tänka ”om Herren vill och vi får leva”, dvs. leva med en ödmjukhet (fruktan) inför livet.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk