Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
3. Människor olika. Varför? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-04-12

Greger Andersson:

Den här frågan är inte helt klar för mig. Om frågan gäller varför människor faktiskt är olika så har jag inget annat svar än att Gud tycks skapa genom att göra skillnad, genom vimlet. Men frågan skulle också kunna gälla livets orättvisor och de olika villkor och förutsättningar som människor har. Det är i så fall en besvärligare fråga som människor alltid tycks ha grubblat över. På sina håll i Bibeln och i kyrkans historia har man sökt generella lagar som skulle förklara det som händer på ett lagbundet sätt. Sådana system kommer alltid i konflikt med människors erfarenheter och dessutom tenderar de att reducera Gud till en reagerande makt. Men om Gud, å andra sidan, agerar i världen utifrån intentionalitet, så lämnar det människan med frågan om Guds vägar.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk