Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
4b. Nedärvd ondska (arvssynd)? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-04-10

Greger Andersson:

Om godhet är ett sätt agera, så har alla en potential att vara goda. Frågan är dock vad ni menar med godhet. Sociologiskt innebär det väl endast att människor kan anpassa sig till andra, kan känna empati, ta hänsyn, etc. Teologiskt – vilket jag tror ni syftar på utifrån (4b) – är frågan om människan har förmågan/benägenheten att göra det yttersta goda, dvs. älska Gud av hela sitt hjärta och sin nästa som sig själv och agera utifrån det. Detta lär Bibeln (NT) att människan inte klarar på egen hand.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk