Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
4c. Kan en människa utvecklas mot ökande godhet / ökande ondska? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-04-09

Greger Andersson:

Även svaret på denna fråga är beroende av vad ni menar med godhet/ondska. På ett rent allmänmänskligt plan finns det väl ingen anledning att inte tro att vi kan bli godare eller ondare. I kyrkan tror vi dessutom på möjligheten till omvändelse. Paulus förutsätter att vi som ett gensvar på Guds gärning och som en följd av att vi fått del av Guds ande ska börja bära en ny och bättre frukt.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk