Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
4d. Finns det en point of no return? Redan i livet? Efter döden? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-04-08

Greger Andersson:

Detta är en fråga som jag är lite svarslös inför. I GT kan frågan framför allt knytas till Guds agerande mot sitt folk. Ett huvudtema i denna del av bibeln är att folket och Gud har ett avtal med varandra som innebär att folket lovar att älska och lyda medan Gud utlovar beskydd. Avtalet innehåller också hot. Givet detta avtal är man i GT ofta förvånade över Guds mildhet. Man uppfattar det som att man passerat point of no return men att Gud ändå vill ge nya chanser. Inom profetforskningen säger man därför att alla domsprofetior innehåller ett uttalat eller outtalat ”om inte”. I berättelsen om Jona t ex finns inget ”om inte” uttalat utan domen förefaller given. Till Jonas besvikelse (4:1-3) är Gud ändå beredd att förlåta eftersom han är en barmhärtig Gud.

I NT finns dock en betoning på att avgörandets stund är inne. Gud låter sitt rike komma i två etapper. Först erbjuds frälsning eftersom Gud är som den förlorade sonens far, som en kvinna som tappat en penning, som en vingårdsägare, etc. Men detta erbjudande framställs som tidsbegränsat. En dag ska riket komma i sin fullhet och då kommer även domen. Kyrkan har därför ofta uppfattat det som att det inte finns någon frälsning efter döden eller efter det att Jesus kommit tillbaka. Det finns dock kristna som driver en universalistisk teologi och hävdar att en dag ska alla inse att Kristus burit deras synder och köpt dem frälsning.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk