Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
5c. Vad är ”döda” gärningar? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-04-05

Greger Andersson:

På sätt och vis har jag redan svarat på delar av denna fråga i fråga 2. Jag är lite osäker på vad som menas med ”hjärtats inställning”. Det är klart att vårt agerande på något sätt avspeglar våra grundläggande värderingar (vår riktning). Men denna inställning tror jag inte är medfödd utan något som med tiden blir vår identitet. Det innebär också att vi kan byta riktning. Men Bibeln och kyrkan menar också att våra handlingar kan vara påverkade av olika typer av makter och att vi kan ställa våra handlingar i olika makters tjänst. Det är väl här döda gärningar kommer in.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk