Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
6c. Vilka är änglarna som har fångats av mörkret? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-04-02

Greger Andersson:

När det gäller fråga b så hänvisar jag till svaret på 4d. När det gäller fråga a. så gissar jag att den har sitt ursprung i Johannes evangelium. Jag vet helt enkelt inte vad jag ska svara på detta. Den avgörande punkten är ju vad som menas med ”fångad”. Fråga c. är inte lättare. Om man börjar med GT så finns det bara tre texter (som jag minns det) som kan antyda ett sådant fall 1 Mos 6, Jes 13 (eller 14) och Hes 28. Det är framför allt de senare texterna som legat till grund för tanken att det först skedde ett fall i himlavärlden. Både texten i Jes och den i Hes handlar om vanliga kungar men i beskrivningen om dessa kungars öde anknyter man till ett slags mytiska motiv som kan tolkas som ett kosmiskt skeende.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk