Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
9b. Varför har vi, Guds barn, satts i en värld med stora begränsningar? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Följdfrågor   
2016-03-27

Greger Anderssson:

Varförfrågor är besvärliga eftersom de söker efter ett slags avsikt eller orsak. Jag vet inte varför vi dras mot synden. Man brukar ibland säga att synden framställs som mänsklig, moralisk, magisk och relationell. I det första fallet är det helt enkelt mänskligt att synda, i det andra handlar det om att vi gör moraliska övertramp, i det tredje går vi över olika typer av renhetsgränser och i det fjärde bryter vi våra förpliktelser mot varandra och mot Gud. Det finns spår av alla dessa fyra i GT. Men synden är lättast att förstå ”relationellt”. Av olika anledningar, kanske främst egoism, sviker människan ständigt Gud och sina medmänniskor.

Frågan är om ni med ”Guds barn” syftar på alla människor eller bara kristna. Jag väljer den första tolkningen. Att vara människa är att ensamt och tillsammans ha oerhörda förmågor (Ps 8) samtidigt som vi begränsas av oss själva, varandra och omvärlden. Jag vet inte varför Gud skapade oss med dessa förutsättningar.

Senast uppdaterad ( 2016-04-18 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk