Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Är Bibeln ofelbar? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Sture Hallbjörner   
2006-01-01

Bibeln är som Jesus, både ytterst mänsklig och samtidigt helt igenom gudomlig. Det betyder att den är skriven på ett mänskligt språk, har en mänsklig tillkomsthistoria, och verkar för många alltför mänsklig. Den är skriven genom Guds initiativ för att Gud vill uppenbara sig, sin kärlek till mänskligheten och som Guds Ord utöva makten att gudomliggöra en människa som tar emot Guds ord i sitt liv.

Bibeln är ofelbar: den förmedlar Guds sanning som bara är en och innehåller allt för en människas frälsning.

Sture Hallbjörner
Bibelhänvisningar:
Joh 5:39, Heb 4:12
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk