Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Att älska Sverige tillbaka till Gud Vandringsstig 51 Rom 8:29-30 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2018-05-15

Vandringsstig 51:


Den nionde pärlan:

Omformning.

Kom helige Ande …


Ty dem som han i förväg har känt som sina har han också förutbestämt

till att formas efter hans Sons bild, för att Sonen skulle

vara den förstfödde bland många bröder. Och dem som han har

förutbestämt har han också kallat. Och dem som han har kallat

har han också förklarat rättfärdiga. Och dem som han har förklarat

rättfärdiga har han också förhärligat

Rom 8:29–30

Gud öppnar sitt hjärta för oss och låter oss få veta fem hemligheter:

1. Gud har känt oss sedan länge –

Ty dem som han i förväg har känt som sina …

Gud har känt oss sedan länge. Fadern, Sonen och den helige Ande satt en gång på ett himmelskt sammanträde och samtalade om att göra människor till sin avbild (1 Mos 1:26 ff). Från den stunden längtade Gud efter att få ett personligt förhållande till dig.

2. Gud har planerat vår omformning.

Han har förutbestämt oss till att formas efter hans Sons bild.

Kungen har bestämt att du ska vara kungens barn. Fadern har bestämt detta. Och därför vill han att alla hans söner skall likna Sonen. En omformning måste därför ske. Vi skall formas efter hans Sons bild.

Tidigare har vi präglats och formats av människor omkring oss: av föräldrar, syskon, kamrater, makar, lärare, idoler …

Nu ska vi formas efter Jesus. De första lärjungarna fick bryta upp från sina hem och följa Jesus. De omformades under tre år av honom. De fick lära sig att se på människor som Jesus, lyssna på dem som Jesus lyssnade, tala med dem som Jesus talade, de fick lära sig att tänka som Jesus, älska som Jesus, handla som Jesus …

Jesus var den verkliga människan. När vi lever nära Jesus blir vi mänskliga, vi blir verkliga människor. Vi blir äkta, sunda, friska, djärva, roliga. Det sägs här att Sonen skulle vara den förstfödde bland många bröder. Jesus är begynnelsen till Guds nya mänsklighet. Han är ”storebror” som redan börjat. Sedan kommer alla andra efter. Han är den förstfödde i den nya familjen. Här finns många bröder. En stor syskonskara som ingen kan räkna. Se dig omkring!

3. Gud har kallat oss.

Dem som han har förutbestämt har han också kallat.

Guds beslut i himlen har blivit en verklighet på jorden. Gud sitter

inte bara och tänker på oss i himlen och drömmer om oss. Gud

griper in. Gud kallar genom evangelium. Han ropar på människan

så som han ropade på Adam: Var är du? Och han letar rätt på henne

och drar henne in i Jesu kärlek.

4. Gud har förklarat oss rättfärdiga.

Och dem som han har kallat har han också förklarat rättfärdiga.

Gud har genom Jesu försoning, som också fanns med i hans plan, redan tillverkat rättfärdighetens kläder. Han har skräddarsytt just dina kläder. Allt är redo, allt ligger färdigt. Och när du kommer hem ger han följande order: Skynda er att ta fram den bästa dräkten och klä honom i den och sätt en ring på hans hand och skor på hans fötter (Luk 15:22).

Kungabarnen får ta på sig kungakläderna.

5. Gud har förhärligat oss

Dem som han har förklarat rättfärdiga har han också förhärligat

Det som vi en gång fullkomligt skall få se, det får vi nu i tro ta emot. Paulus är så trosviss och trygg över att det skall bli så, att han låter sitt hjärta fyllas av förtröstan, glädje, stolthet, jubel över allt detta som är på väg mot honom av Guds härlighet. Det är naturligtvis ingen självsäkerhet i detta. Det är Kristussäkerhet!

Stanna till, tänk, tala med Gud om det du läst.

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk