Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Att älska Sverige tillbaka till Gud kapitel 11 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2018-08-25

Vad som väntar oss i kapitel 11

Huvudtema: Hur skall det gå för Sverige?

Vandringsstigar 66–70

 

Den frågan tar vi med oss i detta kapitel, där Paulus fortsätter att brottas med frågan hur det skall gå för hans landsmän, det gåtfulla judafolket, Guds problembarn. Paulus, som gick in i sitt folks nöd hjälper oss att komma nedifrån och lyfta upp vår nöd till Honom, som kan komma med nåd och åter nåd också till Guds problembarn i Sverige. Paulus slutar inte i uppgivenhet och suckar. Han hittar himmelska hemligheter och kan sjunga lovsång till den Outgrundlige. Vi behöver hans recept.

 

Image 

Senast uppdaterad ( 2018-08-25 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk