Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Att älska Sverige tillbaka till Gud kapitel 12 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2018-09-28

Vad som väntar oss i kapitel 12

Huvudtema: Vi får gå i Guds mognadsskola.

Vandringsstigar 71–80

Vi inser att vi behöver gå i Guds mognadsskola för att få utrustning och klarsyn. Därför fortsätter vi på vandringsstigarna 71-80, där mognadsskolan startar i Guds hjärta (VS 71)och där vi får hjälp med överlåtelse (VS 72), laxens lekfullhet (VS 73 och får förundras över hur vi kan både förvandlas (VS 74), förnyas (VS 75-76) och förenas med varandra (VS 77). När vi blir utrustade med nådegåvor och kärlekskraft (VS 78) får vi något spännande att ge till släkt och vänner, grannar och grannländer ...

(VS 79-80).

 

 Image

Senast uppdaterad ( 2018-09-28 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk