Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Att älska Sverige tillbaka till Gud kapitel 14 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2018-12-28

Vad som väntar oss i kapitel 14

Huvudtema: Det blir kollisioner.

Vandringsstigar 84–86

 

Ibland kanske du säger: ”Om alla tyckte som jag blev det aldrig någon splittring”. Men alla tycker inte som du. Och då händer att det blir kollisioner. Vi sätter oss på var sida i diket och skjuter på varandra. På Paulus tid fanns det starka och svaga. De dyker upp också i vår tid. Ja, du vet (VS 84). Paulus säger att om vi hittar vår styrka i Herren, kan du lära dig att se på andra med nya möjligheter. Pröva det. Paulus påminner oss om att vi har ansvar för hur vi lever. Och det står här att jag trampar på mitt människovärde om jag inte vågar erkänna och bekänna min synd. Förstår du varför? (VS 85). Paulus sammanfattar allt vad han vill ha sagt med en lovsång om Guds rike. Där bli jag frälst genom honom, lycklig och fri. Ty där finns frid och glädje i den helige Ande (VS 86).

 

 

Image 

Senast uppdaterad ( 2018-12-28 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk