Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Att älska Sverige tillbaka till Gud kapitel 15 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2019-01-22

Vad som väntar oss i kapitel 15

Huvudtema: Djupkontakt med Gud!

Vandringsstigar 87–90

Vi kan få djupkontakt med uthållighetens och tröstens Gud, som bjuder oss på bibelskatter. Både Paulus, Emmausvandrarna och riksdagsman Carl Boberg sjunger om det (VS 87). Vi får leva i ett personligt, förtroligt förhållande med hoppets och fridens Gud, som gång på gång hjälper oss genom hopplösa och låsta vardagsrelationer, (VS 88 och 90). Vi får hjälp att vandra i Andens kraft när vi går in för uppgiften att älska Sverige tillbaka till Gud (VS 89).

 

Image 

Senast uppdaterad ( 2019-01-22 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk