Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Att älska Sverige tillbaka till Gud Vandringsstig 87 Rom 15:1-6 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2019-01-22

Vandringsstig 87:

Uthållighetens och

tröstens Gud.

Kom helige Ande …

 

Vi som är starka är skyldiga att bära de svagas svagheter och inte

tjäna oss själva. Var och en av oss skall tjäna sin nästa, till hans

bästa och hans uppbyggelse. Kristus tjänade inte sig själv utan

bar våra svagheter, så som det står skrivet: ”Dina smädares smädelser

föll över mig”. Ty allt som tidigare har skrivits är skrivet till

vår undervisning, för att vi genom den uthållighet och tröst som

Skrifterna ger skall bevara vårt hopp. Och må uthållighetens och

tröstens Gud hjälpa er att vara eniga efter Kristi Jesu vilja, så att

ni endräktigt med en mun prisar vår Herre Jesu Kristi Gud och

Fader.

Rom 15:1–6

Vi behöver uthållighetens och tröstens Gud. Av fyra skäl: Skäl 1: För att hitta en trygg förankring i våra liv.

Ty allt som tidigare har skrivits är skrivet till vår undervisning, för att vi genom den uthållighet och tröst som Skrifterna ger skall bevara vårt hopp.

Hoppets symbol är ankaret. Vi behöver en trygg förankring i Guds ord. Därför måste vi så mycket mer ta fasta på det vi hört, så att vi inte driver bort med strömmen (Hebr 2:1). Guds ord ger oss detta hopp. Lär oss, Helige Ande, att lyssna inåt!

För många är Gamla Testamentet en svår och dunkel bok. Den talar om krig, dom, synd. Men det är ju vår värld den skildrar, där vi bråkar och tråkar varandra, luras, sviker och bedrar. Men mitt i denna bråkiga värld handlar Gud med sina människobarn. Han tröstar, lär, förmanar och varnar. Han har en enorm uthållighet med oss. Och mitt i alla svåra skildringar ligger där pärlor och tröst, uppmuntran och vägledning. Ty han är uthållighetens och tröstens Gud. Läs 2 Kor 1:3–5. Många har upptäckt skatter i denna bok.

PAULUS upptäckte hur man mognade som människa:

Hela Skriften är utandad av Gud och nyttig till undervisning. Till bestraffning, till upprättelse och till fostran i rättfärdighet för att gudsmänniskan skall bli fullt färdig, väl rustad för varje god gärning (1 Tim 3:16).

EMMAUSVANDRARNA fick brinnande hjärtan: Brann inte våra hjärtan när han talade med oss på vägen och öppnade Skrifterna för oss? (Luk 24: 32)

RIKSDAGSMAN CARL BOBERG brister ut i lovsång:

När jag i Bibeln skådar alla under som Herren gjort sen förste Adams tid,

hur nådefull han varit alla stunder och hjälpt sitt folk ur livets synd och strid

/ då brister själen ut i lovsångs ljud: O store Gud, o store Gud:/ (Sv Ps 11:4).

Skäl 2: För att kunna älska.

Vi befrias från oss själva för att tjäna vår nästa. Kristus är modellen, föredömet. Vi lär oss av honom att bära de svagas svagheter. Vi får som Jesus söka vår nästas bästa. Det är inte fråga om att bli populär. Det vore att tjäna oss själva. Se inte på ert eget bästa utan tänk på andras (Fil 2:4) Var så till sinnes som Kristus Jesus var … (Fil 2:5,7).

Skäl 3. För att våga lida

Allt liv lides fram! Jesus fick lida fram det nya livet, så som det står skrivet: Dina smädares smädelser föll över mig (Psalt 69:10). Psaltaren 69 är en profetisk Messiaspsalm som ofta citeras i Nya Testamentet (v 10a i Joh 2:17, v 10b i Rom 15:3, v 22 i Matt 27:34, v 23 i Rom 11:9 f, v 26 i Apg 1:20). Jesus är vårt föredöme i att uthålligt lida. Han fick möta smädelse, förakt (läs 1 Petr 2:23, Matt 8:17). Ni har fått nåd, inte bara att tro på Kristus utan också att få lida för hans skull (Fil 1:29).

Skäl 4: För att hitta varandra

må uthållighetens och tröstens Gud hjälpa er att vara eniga efter Kristi Jesu vilja, så att ni endräktigt med en mun prisar vår Herre Jesu Kristi Gud och Fader.

Stanna till, tänk, tala med Gud om det du läst.

Senast uppdaterad ( 2019-02-19 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk