Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Varför förstördes Sodom och Gomorra? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

I Första Moseboken kap. 18-19 finns hela historien om Sodom och Gomorra. Vi får veta att syn-den i de städerna var mycket svår (18:20). Abraham förstod att städerna kunde bli förstörda av Gud till straff för deras synd. Det värsta var att Abrahams brorson Lot med familj var bosatt i Sodom. Därför träder Abraham i en regelrätt förhandling med Gud. Han kan väl skona staden om där finns 50 rättfärdiga. Gud svarar ja, och Abraham sänker budet. 45? 40? 30? 20? 10? Gud svarar att finns där 10 goda människor så ska staden bli skonad. Men det visar sig att det inte finns ens så många. Lot och hans familj blir i stället tillsagda att fly undan stadens fördärv. Exempel på Sodoms synd ges i kapitel 19, där det visar sig att invånarna till och med var be-redda att våldföra sig på Herrens änglar.

Jesus talar också om Sodom och jämför dess förstörelse med vad som ska hända på den yt-tersta dagen (Luk.17:28-30). Fast nu gäller det inte hela städer, utan "Människosonen skall löna var och en efter hans gärningar" (Matt.16:27).

 

Med hälsning i Herren

Senast uppdaterad ( 2007-01-14 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk