Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Att älska Sverige tillbaka till Gud Vandringsstig 90 Rom 15:22-32 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Bengt Pleijel   
2019-02-12

Vandringsstig 90:

Fridens Gud.

Kom helige Ande…


Det är därför som jag många gånger har varit förhindrad att

komma till er. Men nu har jag inte längre någon uppgift i dessa

områden. Och då jag sedan många år har längtat efter att komma

till er, vill jag besöka er när jag reser till Spanien. Jag hoppas att

på genomresan få träffa er och att ni utrustar mig för resan dit,

sedan jag först en tid har haft glädjen att vara tillsammans med er.

Men nu far jag till Jerusalem med hjälpen till de heliga. Makedonien

och Akaja har nämligen beslutat att göra en insamling

till de fattiga bland de heliga i Jerusalem. Så har de beslutat, och

de står också i skuld till dem. Ty om hedningarna har fått del av

deras andliga goda, så är de också skyldiga att tjäna dem med sitt

materiella goda. När jag har fullgjort detta och på ett säkert sätt

överlämnat denna gåva till dem, skall jag resa till Spanien och

besöka er på vägen. Och jag vet att när jag kommer till er, så kommer

jag med Kristi välsignelse i fullt mått. Jag uppmanar er, bröder,

för vår Herre Jesu Kristi skull och för den kärlek som Anden

väcker, att kämpa tillsammans med mig genom att be till Gud för

mig. Be att jag blir räddad från dem i Judeen som inte tror och att

den hjälp jag har med mig till Jerusalem blir väl mottagen av de

heliga. Då skall jag komma till er med glädje, om Gud vill, för att

vila ut tillsammans med er. Fridens Gud vare med er alla, amen.

Rom 15:22–32

Paulus har i detta kapitel talat om Gud som Uthållighetens och tröstens Gud och om Gud som Hoppets Gud. Nu har han en hälsning från Fridens Gud. Gud är inte en gud långt bortom rymder vida. Gud är närvarande här och nu. Han är JAG ÄR (2 Mos 3:14). Han fanns hos Mose vid den brinnande busken. Han finns hos oss genom Je213 sus som också är JAG ÄR (Joh 6:35, 8:12, 10:7, 10:11, 11:25, 14:6, Joh Upp 1:8) Han stiger ned i mänskligt liv och mänsklig svaghet och mänsklig nöd. Han förmedlar uthållighet till dem som håller på att ge upp och tröttna, tröst och hopp till dem som fastnat i hopplöshet och han förkunnar frid på jorden till människor hans välbehag (Luk 2:14).

Gud sätter i gång en kärlekens rörelse ut mot den värld som Gud älskar. Han frågar fortfarande: Vem skall jag sända? Jesaja svarar Här är jag, sänd mig! (Jes 6:8) Paulus häpnar fram ett tack till honom som kallar honom (1 Tim 1:12 ff). Men vad säger du och jag?

Vi kallas att förmedla uthållighet, tröst, hopp och frid. Jesus säger att himmelens salighet landar hos dem som gör så (Matt 5:9). Det hebreiska ordet för fred, frid är shalom. Det betyder inte endast frånvaro av krig och elände och splittring. Det är framför allt något positivt: hälsa, välfärd, goda relationer, ja, allt som utgör mänsklig lycka. Fredsfursten kallar oss att bli ”peacemakers”, freds och fridsmakare. Han kallar oss att bli orädda och att våga konfronteras med ofredens nöd och ta tag i och ta itu med allt som förstör freden och friden. Ja, ibland att slåss för freden!

Att skapa fred är inte detsamma som att vara ”fridsamma”! Den översättningen gör oss passiva. Man ska inte bråka. Man tiger för fridens skull inför det orätta och orättfärdiga i sin omgivning eller ute i världen. De fridsamma blir färglösa, bleka, försoffade och bekväma kristna. Men i Jesu ”omformningsskola” förvandlas vi till färgstarka original! Vi vågar vara dårar för Kristi skull (1 Kor 4:10).

Han vill ge oss av den glöd och iver som vi ser hos Paulus. Paulus beger sig ut i världen, berättar om Jesus, besöker trossyskon, studerar med dem resebroschyrer om Spanien. Han öppnar ögonen för de fattigas behov och vågar erkänna sin svaghet och vågar tala om att han är rädd för vad som kan hända och därför behöver deras förbön. Han skriver att han kommer både med Kristi välsignelse i fullt mått och med glädje, om Gud vill, för att vila ut tillsammans med er. Han förstår att han behöver lite semester, om han ska orka med och inte ”gå i väggen”.

Fridens Gud vare med er alla, amen.

Stanna till, tänk, tala med Gud om det du läst.

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk