Veckans Stinissen: Vem Gud Är, del 1 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-04-22

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 

6:e januari

Dina tre gåvor: Gud är Skapare / Ordet / Frälsare.
Du kan som gåva ge Honom: ditt intet, din tystnad, din erkända synd.

 

4:e mars

Kärlekens dårskap: Den plats där korset står upprättat är universums centrum. Det är korset som avslöjar hela skapelsens mening. När vi ser upp mot korset anar vi vem Gud är och också vem människan är skapad att vara: en kärlek som inte ryggar tillbaka för något. På korset visar Gud sig svag, utlämnad och sårbar av kärlek.

 

9:e mars

Gud avstår från allt: Ingen människa som med öppnade ögon ser på korset med öppnade ögon kan tvivla på att Gud är kärlek. Genom Jesu öppnade hjärta visar sig Guds innersta väsen. Den som avstår från allt och frivilligt blir liten, mycket liten, kan börja ana något om Gud.


Senast uppdaterad ( 2019-04-24 )
 
< Föregående