Veckans Stinissen: Vem Gud Är, del 4 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-06-07

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 

19:e juli

Djup respekt för det ständigt större: Gud är alltid större, han vill ständigt lyfta dig över nya trösklar. Det är din uppgift att tillåta honom att ständigt vara mer för dig.

 

14:e augusti

Kärlekens dårskap: Tillåt Gud att vara fördold Det är i ditt hjärtas djupa tystnad som han kan uppenbara sig, när du inte begär något som är påtagligt för dina sinnen. När du litar på honom och tillåter honom att vara fördold kommer du att finna tecken på hans närvaro där du minst kunnat ana det.

 

28:e augusti

Lär känna Gud mitt i livet: Vem är Gud/Bibeln svarar: Lev som ett barn till din himmelske Fader, våga vara barn, tillitsfull och bekymmerslös, efterfölj Jesus som Faderns älskade Son. Den som lever enligt Guds vilja lär känna honom. Det är din vilja och ditt hjärtas inställning som ger dig den verkliga upplysningen om Gud.

 
< Föregående   Nästa >