Veckans Stinissen: Vem Jesus Kristus Är, del 1 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-07-22

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 

28:e juli

"Vem säger du att jag är?": Jesus riktar denna fråga till varje människa. Om du accepterar allt som Jesus säger, kan du säga: ”Du är mitt liv, min frid, min Förlossare, min Herre och Gud.” Ingen kan lära känna Gud utifrån sitt eget tyckande. Det är han som måste få tala om vem han är.

 

29:e augusti

Kristus förebådad från begynnelsen: Kristus möter dig i Gamla testamentet. Aron, Josua, David och många fler – alla förebådar de honom som skall komma. Han är från begynnelsen, i och genom honom får allt och alla – även du – sin slutgiltiga mening.

 

2:e september

Varför talar Jesus i liknelser?: …Jesus måste tala till alla dessa samtidigt. Därför talar han i liknelser som tillåter olika tolkningar enligt åhörarnas fattningsförmåga. Guds ord är alltid mångtydigt. Det kan inte vara annorlunda, eftersom det uttrycker det oändliga. Varje gång du läser Bibeln får du läsa utifrån den mognad du nått framtill. Varje gång finns ett budskap till dig på den utvecklingsnivå du just då befinner dig.

 
< Föregående   Nästa >