Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vad menas med "den förseglade bokrullen"? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

(Jes 29:11-12, svar till Ingrid)

Jag måste citera hela stycket ur den nya översättningen "Bibel 2000":

För er har all profetia blivit som orden i en förseglad bokrulle: ger man den till en som inte är läskunnig och ber honom läsa, så svarar han: "Det kan jag inte, den är förseglad." Och ger man den till en som inte är läskunnig och ber honom läsa, så svarar han: "Jag kan inte läsa".

Du undrar vem orden syftar på. I föregående vers (10) står det: Han har slutit era ögon - det gäller profeterna - och täckt över era huvuden - det gäller siarna. Orden handlar alltså om oförmåga att förstå profetiorna - Jesajas och andras. För den som inte är troende blir profetorden som förseglade. Och för den som inte kan läsa hjälper inga profetior alls.


Med hälsning i Herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk