Veckans Stinissen: Vem den Helige Ande är, del 1 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-08-13

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 

11:e maj

Anden är ditt liv: …först när Anden kommer över människor kan man börja tala om riktig kärlek. Först då kan de ge varandra verklig värme, ömhet och sann gemenskap. All kärlek kommer ju från Anden. Du är dig själv i den mån du tar emot det liv som Anden ger dig.

 

12:e maj

Lyssna till Andens ”kom”: Vi ber: ”Kom, helige Ande”. Vi får också lyssna till Andens ”kom!”. Hans ”kom” är mycket ljuvare, mycket mer genomträngande än vårt. Andens källa kan aldrig sina. Men har vi glömt att dricka ur den?

 

13:e maj

Guds Ande blir din ande: Varje kristen får erfara en pingst, och det är då han träder in i det allra heligaste, in i Guds eget liv, och får för alltid känna sig hemma där. Du har en inre lärare som förklarar allt och samtidigt ger dig kraft att följa det som Jesus sagt. Guds Ande lever i dig, om du bara låter honom göra det. Det gudomliga livet är inte mer något främmande för dig. Det är den luft du andas in.

Senast uppdaterad ( 2019-08-13 )
 
< Föregående   Nästa >