Veckans Stinissen: Vem den Helige Ande är, del 3 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-08-13

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 

17:e maj

Tröstaren är alltid hos dig: Varje period är ljus därför att Anden ser till att Herren är närvarande hos dig alltid.

 

18:e maj

Anden ber i dig: Han tröstar dig genom att själv bli din bön. Du får lyssna till och stilla bevittna den fullkomliga bön som utan avbrott pågår inom dig. Din bön blir mer och mer en tillit till Andens bön i dig.

 

20:e maj

Andens myndiga redskap: (lärjungarna på Pingstdagen) är nu besjälade av Jesu Ande och kan ur sina egna hjärtan redogöra för Guds avsikter och förkunna det glada budskapet med en viss självständighet. Anden är en levande lag i den kristnes hjärta. Ju mer du har avstått från dig själv …. Desto mer blir ditt förstånd och din vilja på ett allt mer omedelbart sätt kanaler som förmedlar Guds budskap och avsikter i varje enskild situation.

 
< Föregående   Nästa >