Veckans Stinissen: Vem den Helige Ande är, del 6 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-08-13

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 

15:e september

Obegränsad mitt i begränsningen: Eftersom den helige Ande bor i dig är du mitt i din begränsning ändå obegränsad, mitt i din fattigdom är du oändligt rik. …äger du ändå allt på en gång, därför att du bär Gud själv inom dig. Varje gång du gör något i lydnad mot den helige Ande, inspirerad av honom, så har det lilla du kan åstadkomma kosmiska konsekvenser. Så snart du lyder den Tröstare Jesus givit dig, sprängs alla gränser.

 

29:e september

Sanningens Ande: …tröstar genom att göra Jesus närvarande för dig. Så kan vi också allra bäst trösta varandra. När Anden lever i dig, när du låter honom leva i dig, leder han även dig till ditt hem. Hans hem är också ditt sanna hem. Sanningens Ande hjälper dig att finna dig själv därför att han hjälper dig att finna Gud.

 

22:e oktober

Anden, vår terapeut: Sanningens Ande är vår främste terapeut. Med hans hjälp kan du steg för steg våga se och bejaka hela din verklighet. …när man vet att man är bejakad av Gud. Bönen, den regelbundna, uthålliga bönen i stillhet inför Gud, är det bästa sättet att ta emot Andens ledning.

 
< Föregående   Nästa >