Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Gud har skapat himmel och jord - men alla andra planeter då? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

Visst står det i skapelseberättelsen på Bibelns första blad att Gud har skapat "himlen och jorden". På den tid då detta skrevs visste man inget om planeterna, för att inte tala om alla solsy-stem och galaxer och nebulosor. Det är klart att Gud visste det, men han kunde ju inte få män-niskor att skriva ner det som gick långt över deras horisont. Och vem vet förresten hur mycket av sanningen som går över vår horisont idag? Vi ska inte tro att vetenskapen har nått alla mål ännu.

När jag läser "himlen och jorden" så tänker jag att "himlen" står för hela universum med varenda planet och stjärna. ALLT är skapat av Gud, allt som vi har upptäckt och allt som vi ännu inte har upptäckt.


Med hälsning i Herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk