Veckans Stinissen: Himlen / Guds rike, del 1 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-10-28

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 8:e juni

Gud bygger själv sitt rike: Att Guds rike i dig är svagt och oansenligt, betyder inte att det inte kan komma att ta dig helt i besittning – om du bara litar på Gudsrikets kraft, om du inte förkväver det med dina bekymmer, dina begär eller din rädsla. Guds rike kan bara byggas upp av Gud själv.

 

26:e augusti

På spaning efter Guds rike: Guds rike är inte fullkomligt från början. Riket växer undan för undan. Jesus har sått ett frö i världen som långsamt skjuter upp och mognar. Gud vill…. att världen en gång verkligen skall bli ett paradis. Gud … är oändligt tålmodig och väntar tills den rätta tiden är inne, då människan har mognat så att hon är i stånd att ta emot rikets fullhet.

 
< Föregående   Nästa >