Veckans Stinissen: Himlen / Guds rike, del 2 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-10-28

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 1:e oktober

Att leva i himlen redan nu: …i Anden har du på sätt och vis redan fått själva substansen av det eviga livet. Den verklighet som utgör det himmelska livet har du redan nu. Detta och det tillkommande livet är inte två helt olika verkligheter.  Thérèse av Jesusbarnet: ”…Men vad det beträffar att få vara hos honom, så är jag det redan här på jorden, och det helt och fullt.” Den helige anden som bor i dig ger dig trösten att mitt i denna landsflykt få leva ett himmelskt liv.

 

26:e oktober

Det som förgår eller det som består: Om människan ändå kunde komma ihåg sin besvikelse när tingen visar sin tomhet. Då skulle hon snart förstå att bara det oändliga kan tillfredsställa henne, och så skulle hon börja att vända sig till honom som är den ende som aldrig sviker. Joh. 1:38: ”Vad söker ni?”.

 
< Föregående   Nästa >