Veckans Stinissen: Himlen / Guds rike, del 3 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-10-28

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 8:e november

Bröllopskläder: Det är tron och sakramenten som ger dig bröllopskläder. Om du erfarit Guds inbjudan till festen med hans Son, finns bara ett sätt för dig att förbli i glädjen, friden och ljuset: att du tar emot och bevarar de bröllopskläder han erbjuder dig.

 

9:e november

Utvald för mångas skull: ”Många är bjudna, men få är utvalda.” I Uppenbarelseboken talas inte om några få utvalda utan om oräkneliga skaror. Jesus talar i liknelsen (om mannen utan bröllopskläder) endast om en som blir utkastad från den tydligen välfyllda bröllopssalen. Snarare skulle då texten bevisa att praktiskt taget alla är utvalda. Jesus menar något annat. Han tänker på Kyrkan. Många är kallade till Kyrkan, inbjudna att ta del av hennes nåd. Men det är endast några få som verkligen träder in i denna gemenskap.

Att vara bland de få utvalda som tillhör Kyrkan innebär att ha fått ett uppdrag för ”mångas” skull.

 
< Föregående   Nästa >