Veckans Stinissen: Himlen / Guds rike, del 4 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2019-10-28

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 12:e november

Himmel och jord är ett: När Jesus sedan stiger upp till himlen, tar han jorden med sig. Han förenar himmel och jord till ett. Efter det att han vandrat omkring på jorden, vandrar människan med honom in i himlen. Den som lever i Kristus, lever i himlen. Vår längtan till himlen är längtan efter att allt som hindrar oss att erfara den sanna verkligheten skall röjas undan så att vi kan se det som redan är.

 

20:e november

Vandrare mot ett saligt mål: I den mån du här på jorden växer till i tro, hopp och kärlek, närmar du dig detta evigt nya, gudomliga liv. Det finns en kontinuitet mellan det jordiska och det himmelska livet. Varje steg du tar mot en renare, djupare kärlek och överlåtelse är ett steg mot himlen.   Dit jordiska liv är en himmelsresa. Du är en vandrare på väg mot ett övermåttan saligt mål. Vandringen är en frigörelseprocess som mer och mer löser upp allt som binder dig vid det jordiska. Om frigörelsen får gå tillräckligt djupt kan du erfara en försmak av det tillkommande. I ditt hjärtas djup får du redan nu glänta på himlens port.

 
< Föregående   Nästa >