Veckans Stinissen: Lidande och svaghet, del 2 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2021-03-14

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 22:e maj

Plågad men alltid glad: En kristen lever inte i väntan på att allt lidande skall gå över, för att han då äntligen skall kunna glädjas. Om du vågar ställa dig mitt i lidandet kan du, på dess botten, få erfara att en källa porlar fram, en källa av fridfull glädje som vet att tillvaron vilar i Guds hand. Glädjen finns i ditt innersta, och ditt innersta har du alltid helt nära dig, även i dina svåraste stunder.

 

23:e maj

Anden visar dig din svaghet: Om du tar evangeliet på allvar kommer du att bli mer och mer medveten om att det finns mycket mer mörker och ondska i dig än du kunnat ana. Anden lär dig att just svagheten öppnar en dörr till Gud.

Senast uppdaterad ( 2021-03-09 )
 
< Föregående   Nästa >