Veckans Stinissen: Lidande och svaghet, del 3 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2021-03-21

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 7:e juni

Gud testar dig: Din missriktade självtillit skall omvandlas till förtröstan på Gud.  Gud tillåter vissa händelser och ordnar omständigheter som blir en utmaning och ett test. Du får vara tacksam för allt som lär dig att lita …mer och mer på honom som älskar dig…

 

10:e juni

Lycklig över Guds lycka: Om du inte, i din egen livssituation, finner någon orsak att vara glad, kan du ändå ständigt glädja dig över Guds glädje och lycka, som finns närvarande djupt inom dig.   Inom dig bär du honom som är själva glädjen och lyckan. Vad som än sker dig, hur du än känner dig, kan du alltid vara lycklig över hans lycka.

 
< Föregående   Nästa >