Veckans Stinissen: Lidande och svaghet, del 4 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Administrator   
2021-03-28

Guldkorn ur Wilfrid Stinissens bok Idag är Guds Dag 

 27:e juni

Upp och nedvänd ordning: De fattiga, hungrande och förföljda är saliga, inte därför att deras livsvillkor i sig är saliggörande, utan därför att de har lättare att erkänna att det finns något mer än denna värld, och drivna av sin nöd söker och öppnar de sig för det som kommer från Gud.

 

1:e juli

Erfarenhet bortom känslor: Om du ber att bli befriad från någon kroppslig åkomma, kan du inte på förhand vara säker på att din bön blir uppfylld. Det kan hända att Gud har en särskild mening med att han låter dig stå ut med kroppens svagheter. Men om du ber om den helige Ande kan du vara absolut viss om att du får det du ber om. (Luk 11:13)

Senast uppdaterad ( 2021-03-09 )
 
Nästa >