Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Varför kom nya testamentet till? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

(Svar till Natalie)

I början förekom berättelsen om Jesus som en muntlig tradition, men efter ett par decennier började man skriva ner hans levnadsteckning i evangelier. Det blev början till NT, som också kom att innehålla många brev från apostlarna samt Uppenbarelseboken. NT skrevs ner dels för att de första kristna behövde det, dels för att Gud ville det. Det var Kyrkan som beslutade vilka skrifter som skulle komma med, och vi tror att den gjorde det under Guds Andes ledning.


Med hälsning i herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk