Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Apostlar - Lärljungar? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Gustav Börjesson   
2006-01-01

(Svar till Johan)

Hej
Var i Danmark nyligen och råkade hamna i en kyrka med en berömd Kristus staty (Vårfrukyrkan), där han står med utsträckta armar ungefär som \"låt barnen komma till mig\". Längs med sidskeppen fanns 12 statyer med apostlarna. Och frågan som ploppade upp i skallen var vad är det för skillnad mellan apostlarna och lärljungarna, är de samma personer? J


Hej, Johan!

Det är en bra fråga Du ställer.
Jesus följdes av många lärjungar. Men efter en tid valde Jesus bland dessa ut tolv män, som han kallade apostlar. Du kan läsa om detta i Mark 3:13-19 , Matt 10:1-4 och Luk 6:12-16 . Lukas berättar att Jesus innan han gjorde detta val, hade bett hela natten. Naturligtvis fortsatte de tolv som lärjungar. Men de hade ett särskilt uppdrag.

Uppdraget var dubbelt: De var uttagna till vittnen och till sändebud. Som vittnen skulle de följa Jesus var han gick, höra vad han sade, och se vad han gjorde. Alldeles särskilt skulle de vara vittnen till Jesu död och uppståndelse. När Jesus sedan sände ut dem förde de detta med sig, och kunde intyga att det var verkligt och sant. Apg 10:39-43

Det är genom apostlarna vi har fått Nya testamentet. De fyra evangelierna är deras vittnesmål om Jesus. Matteus var apostel, likaså Johannes. Markus var inte apostel, men han följde Petrus på hans resor och det han skrev var det som Petrus lärde om Jesus. Lukas inleder sitt evangelium med att tala om att han noga har frågat ut apostlarna - dessa ”som från första stund var ögonvittnen och blev ordets tjänare” (Luk.1:2), det han skriver har han fått av dem.

Det är detta som man ser i Vårfrukirken – också jag har varit där - apostlarna står som vittnen om Jesus.


Hälsar

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk