Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Var i NT står det om aga? PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Staffan Ljungman   
2006-01-01

(Svar till Helena)

På ett enda ställe finns ordet "aga" i den nya bibelöversättningen: Hebr 12:6 Herren agar var son som han har kär. I övrigt använder man ordet "tuktan", se hela avsnittet Hebr 12:4-11. Men då handlar det om Herrens tuktan. Den Herren älskar, den tuktar (agar) han (Hebr 12:6, Upp 3:19). Innebörden i detta ord är att motgångar och svårigheter kan föra oss närmare Herren. Orden om aga eller tuktan är alltså inte några råd för barnuppfostran.


Med hälsningar i Herren

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk