Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
På väg till Rom - 16 april PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2008-04-17

Vi har lämnat Genevesjön och vandrar uppströms genom Rhondalen. De höga bergen kryper allt närmare.

I övermorgon räknar vi med att nå St Bernardspasset. Den här pilgrimsleden är har inga pilgrimshärbärgen som leden till Santiago. Det innebär i praktiken att vi inte vet hur boendet kommer att ordnas när vi närmar oss byn som är målet för dagen.

Igår när vi kom till Aigle så fick vi till slut tag på ett boende på en lantgård några kilometer utanför för en hyfsat billig peng. Här i Martigny hade vi större tur. En trevlig kyrkoherde körde oss till en lägenhet i utanten av byn. 2 rum och kök som vi kan disponera helt för oss själva. Det är bara att tacka och ta emot. Bilden: på väg in i Martigny.

Image

Senast uppdaterad ( 2008-04-17 )
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk