Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
På väg till Rom - Aosta PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2008-04-23
De senaste 2 nätterna har vi sovit över i prästgårdar: i Orsieres och i Bourg St Pierre. Vi har dessutom blivit bjudna på både kvällsmat och frukost. Det är roligt att få denna inblick i deras liv även om språket kan vara ett hinder. Prästen i Bourg St Pierre gav oss välsignelsen när vi gick. När vi kom till Italien ställde jag mina vinterskor så nu har jag bara sandaler. Det var skönt att slippa den extra vikten. De står nu vid leden i de italienska alperna. Nu är vi frammd i Aosta. Det pågick en mässa när vi kom fram till St Martinkyrkan. Efter mässan lyssnade vi på en bibellektion på italienska men en trevlig lärare översatte för oss. Hon introducerade oss sen för en av prästerna. Middag åt vi med en sorlande församling och sen blev vi visade till rummen där vi sover i natt. Image
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk