Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
På väg till Rom - Den andliga vandringen, del 1 PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Tobias Bäckström   
2008-05-01
Vårt andliga liv under pilgrimsvandringen består av några olika delar, men först något om bönen. Den första är morgon och aftonböner som vi läser enligt tidegärdsmodell och i den kan vi bära fram de olika böneämnena: församlingarna hemma och där vi är. Familjerna och de som bett om vår förbön.   Den andra delen är den egna bönen under vandringen. Vi där mycket vid till samtal med Gud i ensamheten när den ena går före den andra. En tredje del är den tack-och-lov bön som vi har när vi kommer fram till ett nytt ställe: att vandringen har gått bra och att vi fått logi för den kommande natten. Det har varit en oerhört stor bönhörelse under vandringen. Så mycket gästfrihet vänlighet har vi mött och vi bärs fram på bönens vingar här. Vi vet att många också ber för oss där hemma. Andreas
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk