Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
I Jesu namn PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Hanna Lundqvist   
2009-12-28
När man slår upp psalmbokens uppslag för läsningen på nyårsdagen möts man av orden, I Jesu namn. Detta är temat för denna dag – det borgerliga nyåret. Kyrkans nyår börjar som bekant med första advent som betyder Herrens ankomst. Nu ”sedan han kommit” får vi gå in i det nya året, I Jesu namn. Bara det kan egentligen räcka som eftertanke denna dag, hur går jag in i detta år i Jesu namn? Men dagens texter är så fantastiska så det vore synd att inte läsa dem. Jes 49:13-16 och Hebr. 13:5-8. Båda dessa texter handlar om att Gud inte glömmer oss. Han kommer aldrig svika eller överge oss, nej står det i Jesaja, våra namn står skrivna i hans händer. Dessa rader skrevs flera hundra år före Jesus men ändå är det hans genomborrade händer som kommer för min blick. Där runt såren som köpte oss fria står våra namn. Gud själv går omkring med mitt namn i sina händer. Då känns det inte mer än rätt att även jag går med hans i mina. Kanske kan det bli en bild för att gå i Jesu namn? Att ta med honom i allt man gör med sina händer. Låta hans namn sätt sin osynliga stämpel på allt jag rör vid. Namnet Jesus som betyder – Gud räddar.
 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk