Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk
Vecka 40: 6-12/6 Paulus missionsresor (Stott) PDF Skriv ut E-post

"Gud har gett också hedningarna möjlighet att omvända sig och få liv" (Apg 11:18). Detta var ett epokgörande uttalande av de konservativa judiska ledarna för Jerusalems församling. Gud själv hade ställt saken bortom all diskussion genom att låta sin Ande falla över ett hedniskt hem. Hedningarnas införlivande kom att bli Lukas tema för hela återstoden av Apostlagärningarna, och i Apg 13 påbörjar han en krönika över Paulus resor som pionjärmissionär. Men dessförinnan ger han sina läsare två vinjetter, vilka bildar en övergång från den första hedningens omvändelse (genom Petrus) till den systematiska evangelisationen bland hedningarna (genom Paulus). I den första skildras församlingens tillväxt norröver och scenen är Antiochia. I den andra (Apg 12:1-25) skildras kung Herodes Agrippas motstånd mot församlingen och scenen är Jerusalem. Detta är det sista Lukas skriver om Petrus innan dennes ledarroll övertas av Paulus och Jerusalem hamnar i skymundan i skuggan av målet Rom.

 

6/6 Söndag: Tillväxt och motstånd

7/6 Måndag: Paulus första missionsresa

8/6 Tisdag: Rådsmötet i Jerusalem

9/6 Onsdag: Mission i Makedonien

1/6 Torsdag: Paulus i Athen

11/6 Fredag: Paulus i Korinth

12/6 Lördag: Paulus i Efesos  

 (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!) 

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag 

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

 

 

 

 

 

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk