Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vecka 46: 18-24/7 De pastorala breven (Stott) PDF Skriv ut E-post

Timotheos och Titus har en särskild plats i apostelns uppdrag och hjärta. Hans brev till dem innehåller högst värdefull undervisning beträffande livet i den lokala församlingen.

Bakgrunden till samtliga tre brev är apostelns frånvaro. Den må vara tillfällig (på tal om hans förhoppning att besöka dem) eller permanent (på tal om hans nära förestående död). Hans övergripande bekymmer gäller därför inte honom själv utan evangeliet, som han kallar "tron", "sanningen", "undervisningen" eller "bekännelsen".

Vad ska hända med det när han är borta? Tio gånger uppmanar han Timotheos och Titus att "detta skall du...lära ut" (1 Tim. 4:11, Fb), både att vaka över sanningen och föra den vidare. Timotheos och Titus uppmanas också att utse herdar/pastorer (Timotheos i Efesos och Titus på Kreta), vars huvuduppgift ska vara både att undervisa om sanningen och ta itu med felaktigheter. Paulus strategi sammanfattas i 2 Tim 2:2: "Det som du har hört av mig inför många vittnen skall du anförtro åt pålitliga människor, som i sin tur skall bli utrustade att undervisa andra" (Fb). Här har vi den genuina successionsordningen: en kontinuitet av apostolisk undervisning från en generation till en annan, möjlig tack vare Nya testamentet.

 

18/7 Söndag: Församlingens globala perspektiv

19/7 Måndag: Råd till en ung ledare

20/7 Tisdag: Uppmaning till en gudsman

21/7 Onsdag: En församlingsledares kvalifikationer

22/7 Torsdag: Kristi två uppenbarelser

23/7 Fredag: Motstå världens påtryckningar

24/7 Lördag: Paulus sista fängelsetid

  (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!) 

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag 

INNEHÅLLSFÖRTECKNING 

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk