Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Våra systersajter

jesusfordig.nu Bönenätverk Bibelskolan ung
Vecka 52: 29/8-4/9 En ny himmel och en ny jord (Stott) PDF Skriv ut E-post

Uppenbarelseboken 20 avslutades med den skrämmande kontrasten mellan dessa som fanns uppskrivna i Livets bok och dem vars öde är den andra döden, och därmed ser vi att livet eller döden är de alternativ som väntar mänskligheten. Uppenbarelseboken 21 och 22 (bokens sista kapitel) nämner också den andra döden, men deras hela betoning ligger på livet – Livets bok, livets vatten och livets träd.

Evigt liv är att personligen ha lärt känna Gud genom Jesus Kristus, som Jesus också lärde (Joh 17:3). Detta illustrerar Johannes nu med hjälp av tre metaforer: trygghet i Guds stad, det nya Jerusalem; förnyat tillträde till livets träd i Edens lustgård; och bruden och brudgummens intima förening i äktenskapet. Johannes hoppar från en metafor till en annan – staden, trädgården, bröllopet – utan något synbart samband. Samtliga tre representerar nämligen vår nära gemenskap med Gud, som börjar nu (så snart vi har låtit försona oss med Gud genom Kristus) och kommer att nå sin fullbordan när han kommer tillbaka.


29/8 Söndag: Allt blir nytt
30/8 Måndag: Den heliga staden
31/8 Tisdag: Den nya lustgården
1/9 Onsdag: Denna profetias ord
2/9 Torsdag: ”Se, jag kommer snart!”
3/9 Fredag: Bröllopet
4/9 Lördag: Den väntande församlingen

  (OBS! Länkarna ovan fungerar bara när texten är publicerad!) 

 

GENOM BIBELN DAG FÖR DAG - Utgiven på Bornelings Förlag 

INNEHÅLLSFÖRTECKNING 

 
< Föregående   Nästa >

Inför Söndagen

Vandringar

Bengts återvändsgränd

Frågor och svar

Min egen bibelläsning

Sångpostillan

Vår systersajt

jesusfordig.nu Bönenätverk